Program Committee

Technical Program Committee Chairs

Elias P. Duarte Jr. (UFPR)
José F. de Rezende (UFRJ)

Program Committee

Aldri dos Santos (UFPR)
Alexandre Sztajnberg (UERJ)
Alfredo Goldman (USP)
Aloysio de Castro Pinto Pedroza (UFRJ)
Ana Paula Couto Silva (UFJF)
Anelise Munaretto (UTFPR)
Antônio Abelém (UFPA)
Antônio Tadeu Azevedo Gomes (LNCC)
Antonio Alfredo Ferreira Loureiro (UFMG)
Antonio Rocha (UFF)
Artur Ziviani (LNCC)
Augusto Neto (UFC)
Bruno Schulze (LNCC)
Carlos Alberto Vieira Campos (UNIRIO)
Carlos Ferraz (UFPE)
Carlos Goulart (UFV)
Carlos Kamienski (UFABC)
Carlos Westphall (UFSC)
Célio Vinicius Neves de Albuquerque (UFF)
Cesar Melo (UFAM)
Christian Rothenberg (CPqD)
Claudio Geyer (UFRGS)
Cristina Murta (CEFET-MG)
Daniel Figueiredo (UFRJ)
Danielo Gomes (UFC)
Dênio Mariz Sousa (IFPB)
Djamel H. Sadok (UFPE)
Dorgival Guedes (UFMG)
Edmundo Madeira (UNICAMP)
Eduardo Bergamini (INPE)
Eduardo Cerqueira (UFPA)
Eduardo Nakamura (FUCAPI/UFAM)
Fabíola Greve (UFBA)
Fabio Costa (UFG)
Fabio Kon (USP)
Fatima Duarte Figueiredo (PUC-Minas)
Fábio Luciano Verdi (UFSCar)
Fernando Pedone (University of Lugano)
Flavia Delicato (UFRJ)
Francisco Brasileiro (UFCG)
Francisco Vasques (Universidade do Porto)
Geraldo Robson Mateus (UFMG)
Humberto Marques (PUC-Minas)
Igor Moraes (UFF)
Jó Ueyama (USP)
Jean-Marie Farines (UFSC)
Joaquim Celestino Júnior (UECE)
Joberto Martins (UNIFACS)
Joni da Silva Fraga (UFSC)
José Marcos Nogueira (UFMG)
José Neuman de Souza (UFC)
José Augusto Suruagy Monteiro (UNIFACS)
Juergen Rochol (UFRGS)
Julius Leite (UFF)
Jussara Almeida (UFMG)
Keiko Fonseca (UTFPR)
Kelvin Dias (UFPE)
Kleber Cardoso (UFG)
Lau Cheuk Lung (UFSC)
Liane Tarouco (UFRGS)
Linnyer Ruiz (UEM)
Lisandro Zambenedetti Granville (UFRGS)
Luci Pirmez (UFRJ)
Luciano Paschoal Gaspary (UFRGS)
Luis Carlos De Bona (UFPR)
Luis Henrique Costa (UFRJ)
Luiz Fernando Rust da Costa Carmo (UFRJ)
Luiz Fernando Soares (PUC-Rio)
Magnos Martinello (UFES)
Marcelo Pias (Globosense / Univ Cambridge)
Marcelo Rubinstein (UERJ)
Marcial Fernandez (UECE)
Marco Aurélio Spohn (UFCG)
Marcos Pinheiro (UFRN)
Marcos Salvador (CPqD)
Marinho Barcellos (UFRGS)
Markus Endler (PUC-Rio)
Mauro Fonseca (PUCPR)
Michael Stanton (UFF/RNP)
Michele Nogueira (UFPR)
Miguel Elias Mitre Campista (UFRJ)
Nabor Mendonça (UNIFOR)
Nazareno Andrade (UFCG)
Nelson Fonseca (UNICAMP)
Nelson Rosa (UFPE)
Noemi Rodriguez (PUC-Rio)
Orlando Loques (UFF)
Paulo Aguiar (UFRJ)
Paulo Pires (UFRJ)
Paulo André da Silva Gonçalves (UFPE)
Pedro Velloso (UFF)
Raimundo José de Araújo Macêdo (UFBA)
Raquel Mini (PUC-Minas)
Roberto Willrich (UFSC)
Ronaldo Ferreira (UFMS)
Ronaldo Salles (IME)
Rossana Andrade (UFC)
Silvana Rossetto (UFRJ)
Tereza Carvalho (USP)
Thais Vasconcelos Batista (UFRN)
Vinod Rebello (UFF)
Wanderley Lopes de Souza (UFSCar)
William Giozza (UnB)

Promotion

Organization

Sbc
Larc
Dcc
Ufmg

Support

Ufop
Inweb
CNPq

Sponsors

cgi.br
nic.br
Capes
Ministerio da Educacao
Google
Engetron
Hp
Globo.com
Ativas
Petrobras
CPqD
NET
Intel
Fapemig
Technicolor